همه چیز درمورد لوله خرطومی

استفاده کردن از سیم ها و کابل های برقی در ساختمان سازی از اهمیت بسیاری برخوردار است و برق کشی ساختمان یکی از مراحل اساسی در ساخت یک بنا می باشد. در هنگام برق کشی از سیم ها و کابل های مختلفی استفاده می شود که هر یک کاربردی ویژه دارند. لوله خرطومی یکی از محصولاتی است که در انجام امور برق کشی کاربرد زیادی دارد. این لوله در واقع یک پوشش است که از سیم هایی که در برق کشی به کار می روند محافظت می کند. در این مطلب همه چیز درباره لوله خرطومی بیان شده است.

لوله خرطومی چیست؟

لوله خرطومی یکی از پرمصرف ترین ابزار در ساختمان سازی می باشد. مواد اولیه مورد استفاده در این لوله از پلی آمید، گرانول و pvc می باشد. لوله خرطومی دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند قابل انعطاف بودن، سبکی و نصب راحت می باشد که کاربرد آن را گسترش داده است. با قرار دادن سیم ها و کابل های مختلف به درون این لوله ها، ایمنی افزایش یافته و از خراب شدن و زخمی شدن سیم ها جلوگیری می کند. همچنین با قرار دادن چندین رشته سیم به درون لوله خرطومی رد کردن آن از جاهای مختلف راحت تر صورت می گیرد. لوله های خرطومی را در پروژه ها مختلف ساختمانی، تجاری، صنعتی و ... استفاده می کنند.

ویژگی های لوله خرطومی

لوله های خرطومی دارای سطح داخلی نرمی بوده و بدنه آن ها بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد.

        استحکام بالا در برابر ضربه

        مقاومت در برابر سایش

        مقاومت بالا در برابر خوردگی

        نارسای الکتریسیته

        وزن سبک

        طول عمر زیاد

        انعطاف پذیری بالا

        مقاومت بالا در برابر خوردگی در مقابل انواع اسید ها و بازها

        قیمت مقرون به صرفه

        رنگ بندی متنوع

انواع لوله خرطومی

لوله های خرطومی یا لوله فلکسیبل در دو نوع روکش دار و بدون روکش وجود دارند. در نوع روکش دار یک روکش پلاستیکی که از جنس پی وی سی است وجود دارد و برای نصب کردن دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لوله ها در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهند و زمانی که نیاز به نصب کابل ها در زیر زمین می باشد قابل استفاده می باشند.

اما لوله خرطومی بدون روکش پوشش پی وی سی ندارند و و به همین خاطر در برابر رطوبت مقاومت کمتری را از خود نشان می دهند. این لوله ها را در مواقعی که حساسیت کمتری نسبت به رطوبت و آب وجود دارد مانند محیط های داخلی استفاده می کنند.

انواع دیگری از لوله های خرطومی موجودند که به آن ها لوله خرطومی نسوز گفته می شود. این لوله ها همانند لوله خرطومی های معمولی می باشند اما جنس روکش آن ها از مواد نو PVC می باشد و از این رو در مقابل آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارند.

اندازه های لوله خرطومی

لوله خرطومی را در سایزها و اندازه های مختلف می توان تهیه کرد. اندازه آن ها بر اساس قطر دهانه لوله تعیین می شود. اندازه هایی که برای این نوع لوله وجود دارد عبارتند از: سایزهای 11، 13، 16، 21، 25، 29، 36، 42 و 48 میلی متر. بسته به نوع کاربرد و پروژه مورد اجرا، می توان از سایزهای مختلف لوله خرطومی استفاده نمود.

همچنین بخوانید:

لوله کاندوئیت

لوله فلکسیل

سینی کابل

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 33951556-33939714

ایمیل:‌ info@elconco.com

همکاران ما

Search