فواید استفاده از لوله کاندوئیت در سیستم برق کشی چیست؟

فواید استفاده از لوله کاندوئیت در سیستم برق کشی چیست؟

همان طور که قبلا در مقاله مربوط به معرفی کاندوئیت ها توضیح دادیم, گفتیم که کاندوئیت ها عایق بسیار خوبی برای انواع سیستم کابل کشی و سیم کشی هستند. کاندوئیت ها از سیم ها و کابل ها در برابر طوبت و انواع آسیب ها محافظت می کنند. در این مقاله قصد داریم درباره فواید استفاده از لوله کاندوئیت صحبت کنیم.

فواید استفاده از لوله کاندوئیت

فواید استفاده از لوله کاندوئیت را به طور خلاصه در ادامه توضیح خواهیم داد:

·        یکی از بهترین گزینه ها برای زمانی که تعداد سیم ها زیاد است, استفاده از لوله کاندوئیت است. لوله کاندوئیت به راحتی از سیم ها محافظت می کند. برای استفاده از این لوله ها باید با توجه به نوع مصرف و کاربرد آن ها, کاندوئیت مناسب را انتخاب کنید.

 

·        یکی از فواید استفاده از لوله کاندوئیت, عایق بودن این لوله ها است. این لوله ها از سیم کشی ها در برابر وقوع حوادث احتمالی جلوگیری می کند.

·        به دلیل تنوع در اندازه و سایز لوله های کاندوئیت, هرنوع سیم در اندازه ها و سایزهای مختلف درون لوله های کاندوئیت قرار می گیرند.

·        یکی از فواید استفاده از لوله کاندوئیت در ساختمان ها آن است که امنیت و ایمنی در ساختمان ها بالاتر می رود.

·        کاندوئیت هایی که جنس شان فلزی است در برابر نویزها و اختلالات مغناطیسی از سیم ها محافظت می کنند.

·        هر دو نوع کاندوئیت فلزی و پلاستیکی قابلیت خم شدن دارند. از این رو برای نصب آن هادر مسیرهای دشوار مشکلی وجود ندارد.

·        کاندوئیت های پلاستیکی بهترین عایق در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند.

جلوگیری از تراکم هوا در کاندوئیت ها

در رابطه با فواید استفاده از لوله کاندوئیت ها به طور خلاصه توضیحاتی دادیم. در این قسمت می خواهیم درباره یکی از معایب لوله های کاندوئیت, تراکم هوا, صحبت کنیم.

هنگام انتقال کاندوئیت از یک مکان به مکانی دیگر, به عنوان مثال انتقال کاندوئیت از داخل ساختمان به بیرون, کاندوئیت مستعد رطوبت و تراکم هوا می شود. این تراکم هوا برای لوله ها مضر است ومی تواند موجب خرابی و آسیب دیدن و حتی شکستگی آن ها شود. در این صورت امکان نفوذ آب به درون لوله ها و خرابی وجود دارد.

اغلب در دو سر لوله ها برای جلوگیری از ورود هوا, درزگیرهایی مهر و موم شده اند. اما اگر به هر دلیلی این درزگیرها وجود نداشته باشد, درون کاندوئیت هوا متراکم می شود و در نهایت مرطوب می شود.

راه حل پیشگیری از تراکم هوا

برای رفع این مشکل می توان از عایق پشم شیشه کمک گرفت. سمتی که درزگیر ندارد را مقداری پشم شیشه قرار دهید تا دچار تغییر هوای ناگهانی نشود.

اما برای مسیرهای طولانی می توانید به روش های زیر عمل کنید و قسمت مورد نظر را عایق کنید:

1.      در قسمت انتهایی که دمای سردتری دارد, یک کابل دارای حلزونی را در داخل لوله قرار دهید و تا انتها هل دهید. بررسی کنید که باید حتما به اندازه 6 الی 8 اینچ از کابل حلزونی در محیط

گرم تر قرار گرفته باشد. قسمت انتهای حلزونی هم باید بیرون از کاندوئیت قرار بگیرد.

2.      در مرحله بعد حین هل دادن کابل حلزونی به داخل کاندوئیت, پشم شیشه را نیز در ادامه هل دهید تا جایی که کمی پایین تر از انتهای کاندوئیت جای بگیرد.

3.      اکنون می توانید انتهای کاندوئیت را با یک درزگیر مهر کنید.

4.      اگر برای چک کردن و یا اضافه کردن سیم های بیشتر, نیاز به دسترسی به داخل کاندوئیت را داشتید از کابل حلزونی استفاده کنید. کافی است که انتهاب کابل حلزونی را بکشید تا عایق ها جداشوند.

اتصالات کاندوئیت

در ادامه بررسی فواید استفاده از لوله کاندوئیت باید ذکر کرد که امکان استفاده از اتصالات زیاد یکی دیگر از فواید این لوله ها است. در ادامه به برخی از این اتصالات اشاره خواهیم کرد:

بوشینگ

بوشینگ ها وظیفه حفاظت از سیم ها در برابر آسیب دیدگی را دارند.

کوپلینگ

کوپلینگ این امکان را فراهم می کند که در مسیرهای طولانی چند شاخه از کاندوئیت ها را به یکدیگر متصل کنید.

ردیوسر

ردیوسر در واقع نوعی کوپلینگ است که امکان انتقال سیم ها از یک سایز کاندوئیت به سایز دیگری از کاندوئیت ها را فراهم می کند.

زانویی کاندوئیت

هنگامی که در مسیر نیاز به تغییر جهت کاندوئیت باشد, از زانویی استفاده می کنند. به کمک زانویی می توان در زوایای مختلف کاندوئیت ها را انتقال داد.

لاک نات

برای افزایش ایمنی جعبه تقسیم از لاک نات استفاده می شود.

بست چنگکی

برای نصب کردن لوله کاندوئیت روی ریل های یونستریت بر روی سقف ها یا دیوارها از این بست استفاده می کنند.

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ایمیل:‌ info@elconco.com

همکاران ما

Search