لوله فلکسیبل الاستومری چیست؟

لوله فلکسیبل الاستومری چیست؟

در مقاله ای جداگانه به معرفی لوله فلکسبیل و انواع آن پرداختیم , در این مقاله قصد داریم نوع دیگری از لوله فلکسیبل را معرفی کنیم .

لوله فلکسیبل الاستومری چیست؟

لوله  فلکسیبل الاستومتری جزء دسته بندی لوله های خرطومی قرار می گیرد . نوعی عایق حرارتی و صوتی است که بر خلاف انواع دیگر عایق ها که باعث ایجاد عوارض زیست محیطی می شوند , لوله فلکسیبل الاستومری عاری از آلاینده ها و عوارض زیست محیطی است . همچنین به دلیل طول عمر بالای آن ها , بسیار کاربرد دارند .

در گذشته برای عایق کاری لوله های داکت از پشم شیشه استفاده می شد . انتشار ذرات پشم شیشه در هوا و استنشاق آن توسط انسان , موجب بروز بیماری های تنفسی , انواع آلرژیک و دیگر بیماری ها می شد . اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی و تولید عایق های مناسب زیست محیطی همچون لوله فلکسیبل الاستومری , انقلاب بزرگی در صنایع تهویه هوا ایجاد شده است . این لوله ها گرد و غبار و یا ذرات خطرناکی منتشر یا تولید نمی کنند و برای سلامتی انسان هایی که در معرض کار با آن ها هستند , مضر نیستند .

جنس و ماهیت لوله فلکسیبل الاستومری

این لوله ها به شکل سه لایه طراحی و تولید می شوند . این سه لایه به هم بافته شده اند و توسط فنرهای فولادی تقویت می شوند . اغلب جنس لایه های بیرونی و درونی از فویل های آلومینیومی که بین آن ها عایق الاستومری لمینت شده قرار گرفته , می باشد . که ضخامت فویل ها عموما به اندازه 170 میکرون می باشد .

لایه های اصلی و بدنه از جنس عایق های الاستومری ساخته می شود و استاندار  ضخامت عایق الاستومری چیزی در حدود 3 الی 6 میلی متر است .

قطر این لوله ها در اندازه های متفاوت ساخته می شود . اندازه های موجود در بازار از 4 اینچ تا 20 اینچ می باشد . همچنین اندازه طول این لوله ها در حالت فشرده شده 6 متر است . البته برای قطرهایی با اندازه های بزرگتر باید به صورت سفارشی تولید شود .

تحمل دمایی این لوله ها در محدوده  بین 30- تا 110+ درجه سانتیگراد می باشد .

ویژگی و مزایا استفاده از لوله فلکسیبل الاستومری

مهم ترین نقشی که لوله های الاستومری دارند عایق حرارتی , برودتی و صوتی است .

از ویژگی های بسیار کارآمد و بارز آن می توان به انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد . این انعطاف پذیری به نصب راحت و آسان در مکان هایی که موانعی دارند یا غیرمستقیم هستند , کمک می کند .

یکی دیگر از ویژگی های این لوله ها سبک وزنی آن است . به دلیل وزن کم لوله فلکسیبل الاستومری امکان جا به جایی آن ها بسیار راحت است . همچنین طول عمر بالا از مزایای دیگر این لوله ها می باشد .

تحمل بالای صوتی و حرارتی از دیگر مزایای آن محسوب می شود . با استفاده از این لوله ها می توان صدایی که توسط فن های هوای گرم تولید میشود را تا حد بسیار خوبی کاهش داد . این لوله ها عملکرد بسیار آرامی دارند .

ساختار لوله ها و مواد به کار رفته در تولید آن ها به گونه ای است که مانع تعرق لوله ها می شود . مقاومت بسیار خوبی در مقابل  فشار و جذب و نفوذ رطوبت دارند . به همین دلیل از این لوله ها در مناطق شرجی شمالی و جنوبی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .

لوله فلکسیبل الاستومری فاقد نشتی و قابلیت خود سوزی است .

معایب لوله فلکسیبل الاستومری

تنها ایرادی که می توان به این لوله ها نسبت داد , ضعف آن ها در برابر هرگونه ضربه های احتمالی و ضربه های ناشی از برخورد با اجسام تیز می باشد .

کاربرد لوله فلکسیبل الاستومری

بیشترین کاربرد این لوله ها در تهویه هوای مکان های مختلفی همچون محیط های مسکونی یا تجاری و اداری , صنایع و کارخانه جات, بیمارستان ها , ورزشی و ... می باشد .

انواع لوله فلکسیبل الاستومری

رولی

این مدل خود در انواع ساده و چسب دار با روکش های آلومینیومی در بازار موجود می باشد .

لوله ای

این مدل نیز در دو نوع ساده و با روکش آلومینیومی موجود است . از مدل ساده آن در مکان ها و فضاهای بسته و از مدل روکش دار با توجه به ضخامت های متفاوت در مکان ها و فضاهای باز استفاده می شود .

جانبی

برای استفاده بهتر از لوله های الاستومری پیشنهاد می شود که از نوارهای درزگیر به جهت استفاده بهینه از این عایق ها استفاده نمود . همچنین از چسب مخصوص عایق ها و درزگیر های آلومینیومی نیز می توان استفاده کرد .

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ایمیل:‌ info@elconco.com

همکاران ما

Search